Ohjelmistot ja tekoäly lääkinnällisissä laitteissa, online
Ohjelmistot ja tekoäly ovat yhä useammin osa lääkinnällisiä laitteita – tai luokitellaan laitteiksi sellaisenaan. Kun ohjelmisto tuottaa tietoa terveyden tilasta tai ohjaa laitteen toimintaa, siihen sovelletaan samoja vaatimuksia kuin muihinkin lääkinnällisiin laitteisiin. Tekoäly avaa laitteille uusia mahdollisuuksia, ja uusi EU:n tekoälyasetus varmistaa, että nämä ratkaisut pysyvät turvallisina, eettisinä ja läpinäkyvinä koko niiden elinkaaren ajan. Silti sääntelyn tulkinta voi olla terveysteknologiayrityksille haastavaa, mikä voi hidastaa lupaavien innovaatioiden kaupallistamista.
Vuonna 2025 Fimea toteutti ohjelmistoalan toimijoista selvityksen, jossa kartoitettiin toimijoiden sääntelytietoisuutta ja haasteita. Selvityksen perusteella ilmeni, että moni alan toimija kaipaa lisää ohjausta ja tukea sääntelyvaatimusten soveltamiseen.
Fimea järjestää webinaarin, joka keskittyy ohjelmistoihin ja tekoälyyn. Tilaisuus on suunnattu erityisesti startup-vaiheessa oleville sekä kasvua hakeville terveysteknologia-alan yrityksille. Tilaisuudessa Fimean asiantuntijat avaavat ohjelmistoihin ja tekoälyyn liittyviä yleisiä vaatimuksia sekä ajankohtaisia säädösmuutoksia. Lisäksi ohjelmassa on inspiroivia vierailijapuheenvuoroja, joissa kuullaan sijoittajan näkökulmia sekä esimerkki yrityksestä, joka on onnistuneesti kaupallistanut tekoälypohjaisia lääkinnällisiä laitteita.
Aika: 12.3.2026 klo 9.00–11.00
Paikka: Online
Webinaari on maksuton ja avoin kaikille ohjelmistoja tai tekoälyä hyödyntävien lääkinnällisten laitteiden valmistajille sekä muille aiheesta kiinnostuneille. Tilaisuutta voi seurata Teams-verkkolähetyksenä, eikä osallistuminen edellytä ilmoittautumista. Tarkempi ohjelma ja osallistumislinkki julkaistaan Fimean verkkosivujen tapahtumakalenterissa ennen tilaisuutta. Tapahtuma järjestetään suomeksi.
Tapahtuman aikana on mahdollista esittää kysymyksiä puhujille. Kysymyksiä voi lähettää myös ennakkoon 6.3.2026 mennessä osoitteeseen laiteinfo@fimea.fi otsikolla “Ohjelmistowebinaari 12.3.2026”.
Lue lisää
Ohjelmisto lääkinnällisenä laitteena
Tekoälyn käyttö lääkinnällisissä laitteissa
Lähde: Fimea
