E-health-seminaaripäivä – Tulevaisuuden terveydenhuoltoa luomassa, Oulu

Hands-on-palautetta terveydenhuollon ammattilaisilta v. 5.0

Kutsumme terveys- ja hyvinvointiteknologian yrityksiä tekemään tulevaisuuden terveydenhuoltoa e-health-seminaaripäivän yhteyteen järjestettäviin tuotteiden ja -palveluiden hands-on-kokeiluihin 2.4.2020. Tarjoamme yrityksille mahdollisuuden esitellä terveydenhuollon digitalisaation ja sähköisten terveyspalvelujen, sovellusten ja tuotteiden tarjoamia mahdollisuuksia lääketieteen valmistumisvaiheen opiskelijoille. Haluamme parantaa lääketieteen ammattilaisten valmiuksia ottaa yritysratkaisuja mukaan käytännön työhönsä sekä kehittää ratkaisuiden hankintaan liittyviä näkökulmia.

Toivomme mukaan kattavasti yrityksiä e-health-sektorin eri osa-alueilta. Erityisesti toivomme mukaan kansalaisten itsensä käyttöön tarkoitettuja sovelluksia ja tuotteita, joita ammattilaisten toivotaan osaavan paremmin hyödyntää työssään. Myös lääkärien ja muiden terveydenhuollon ammattilaisten työhön liittyvät digitaaliset sovellukset ja apuvälineet sekä etäkonsultaation mahdollistavat ja päätöksenteon tuen työkalut kuten tekoälyratkaisut ovat erittäin tervetulleita. Kevään 2020 e-health-seminaari on järjestyksessään jo viides ja Oulun Yliopiston Lääketieteellinen tiedekunta toimii OuluHealth-yhteistyökumppaneineen tilaisuuden järjestäjänä.

Aika: 2.4.2020 (n. klo. 8:00-16:00)
Paikka: OYS TestLab ja Kliinisten taitojen keskus Knoppi (L3-kaari, OYS) sekä Kieppi (Lääketieteellinen tiedekunta, Aapistie 5A, Oulu)
Ilmoittautuminen 1.3.2020 mennessä: https://www.lyyti.fi/reg/eHealth_seminaaripaiva

HUOM: Mukaan mahtuu 40 yritystä ja ilmoittautuminen tulee tehdä 1.3.2020 mennessä. Järjestäjä pidättää oikeuden valita näytteilleasettajat ja paikat.

Lisätietoja tapahtumasta tarjoavat:

Jarmo Pääkkönen, projektikoordinaattori, Centre of Health and Technology (seminaarin yritysyhteistyö),
jarmo.paakkonen@oulu.fi, p. 040 543 3422

Jarmo Reponen, tietojärjestelmätutkimuksen professori, Oulun Yliopisto (seminaarin opetus),
jarmo.reponen@oulu.fi, p. 044 439 4820

Timo Tuovinen, Lääkäriliiton piiriylilääkäri, OYS-erityisvastuualue, LL,
timo.tuovinen@laakariliitto.fi, p. 041 502 7864

ALUSTAVA OHJELMA

Alue I: Lääketieteellinen tiedekunta, LTK (Kieppi-rakennus, Aapistie 5A, Oulu)
Alue II: OYS TestLab ja Kliinisten taitojen keskus eli Knoppi (OYS, L3-kaari, jonne kulku myös sisäkautta)
Info & lounas: Kiepissä (Aapistie 5A), Oulun Yliopiston LTK-pääoven läheisyydessä ja lounas Medisiinassa.

08.00 Ovet auki kokeilupisteiden järjestämistä varten, LTK:n aulaan ja OYS:in puolelle.
Tilaisuuden info on Kiepin aulassa, jossa ilmoittautuminen ja yritysedustajien lounaslippujen nouto.

”OAMK-osio” aamupäivän aikana, klo 9.00 – 11.30

09.00 Kokeiluosio OAMK-opiskelijoille kahdessa erässä, sekä avoimet tuote-esittelyt henkilökunnalle
-aamupäivällä lääketieteen valmistumisvaiheen opiskelijat osallistuvat e-health-seminaariluennoille.

OAMK-KOKEILUT toteutetaan yrityksen ohjaamana pienryhmittäin esim. 5-10 min ajan vapaamuotoisesti. Opiskelijat kokeilevat ja demoavat tuotteita/ratkaisuja vapaamuotoisesti, tuote-esittelyjä ja kysymyksiä sekä keskustelua. Yritykset voivat kerätä palautetta halutessaan.

  • OAMK-kokeiluosio tapahtuu Kiepissä sekä OYS:in TestLabissa ja Knopissa (n. 75 + 75 hlön ryhmät)
  • isot ryhmät jaetaan vielä 4-5 hlön pienryhmiin, joista kukin suuntaa omalle yritysrastilleen
  • pienryhmät kiertelevät vapaasti eri rasteilla n. 60 min ajan yhdellä alueella, jonka jälkeen on tauko.

10.00 Tauko, jolloin isot opiskelijaryhmät vaihtavat paikkoja kokeilualueiden eli OYS:in ja LTK:n välillä, 30 min.

10.30 Toinen OAMK-kokeilukierros: uudet pienryhmät tulevat kokeilemaan yritysrasteille klo. 10.30 alk.

  • toisen OAMK-osion vastaava kokeilu ja kiertoaika on myös n. 60 min
  • OAMK-osio päättyy klo 11.30.

”Henkilökunnan osio” lounasaikaan – vapaamuotoinen, klo 11.30-13.00

11.30 Lounas, Kiepin aulan Medisiina ravintolassa (yritysedustajat saavat lounasliput tapahtuman infosta)

  • OYS lääkäreillä ja henkilökunnalla on mahdollisuus osallistua esittelyihin omalla ”lounastauollaan”.

”LTK-osio” iltapäivän aikana klo 13.00 – 15.30

13.00 Kokeiluosio lääketieteen valmistumisvaiheen opiskelijoille kahdessa erässä (ns. ”Lääkis-iltapäivä”).

OHJATUT LTK-KOKEILUT toteutetaan tarkasti yrityksen ohjaamana pienryhmittäin (yht. 30 min). Sisältää kokeilua, demoilua, simuloitua hoitotilannetta ja tuote esittelyjä yrityksen ohjaamana (esim. 20 min) ajan, ja palauteosa, jossa yritykset keräävät tarvitsemansa palautteen opiskelijoilta (esim. 10 min)

  • LTK:n ”tulevaisuuden lääkärit” kokeilijoina Kiepissä sekä OYS:in TestLabissa ja Knopissa (yht. n. 75 + 75)
  • isot ryhmät jaetaan vielä 4-5 hlön pienryhmiin ja ryhmät menevät 30 min. ajaksi nimetylle yritysrastille
  • lopuksi on vielä vapaata kiertoaikaa 30 min, jolloin opiskelijat tutustuvat vapaasti muihin tuotteisiin. Näin kokonaisaika on 60 min, jonka jälkeen pidetään tauko ja isot opiskelijaryhmät taas vaihtuvat.

14.00 Tauko, jolloin isot opiskelijaryhmät vaihtavat paikkoja kokeilualueiden eli OYS:in ja LTK:n välillä, 30 min.

14.30 Toinen kokeilukierros: uudet pienryhmät tulevat kokeilemaan ohjatuille yritysrasteille 30 min ajaksi ja lisäksi toisen erän vapaa kiertoaika n. 30 min (ja yht. 60 min).

15:30 Kokeilu päättyy klo 15.30 ja siirtyminen seminaarisaliin (n. 10 min).

  • Opiskelijoiden palautetilaisuus seminaarisalissa, Kieppi alk. klo 15.40

”Henkilökunnan 2. osio” – vapaamuotoinen osio klo 15:30-16.00

15.30 OYS lääkäreillä ja henkilökunnalla on mahdollisuus osallistua esittelyihin ”omalla ajallaan”

16.00 Esittelypisteiden purku ja päivän päätös

← Back to events